Український мільярдер Рінат Ахметов, син шахтаря, виріс зі скромного коріння в Донецьку і став найбагатшою людиною України, його статки оцінюють у 5,7 мільярда доларів, за даними Forbes.

Він накопичив свій статок, купуючи гірничодобувні активи в епоху приватизації в Україні в 1990-х роках. Пізніше Ахметов фінансував і був членом Партії регіонів, української політичної партії, яка має тісні зв’язки з Москвою. Ахметов заплатив американському політичному консультанту Полу Манафорту мільйони доларів, нібито через кіпрські підставні компанії, за його допомогу в проведенні лідера Партії регіонів Віктора Януковича на пост президента України. (Манафорт також очолював президентську кампанію Дональда Трампа 2016 року.)

У 2014 році Януковича вислали до Росії. (Пізніше міністр юстиції України стверджував, що Янукович і його союзники вивели з України 40 мільярдів доларів.) У травні 2014 року Ахметов публічно виступив проти російських сепаратистів, які бульдозерами прорвали східну Україну, де розташована його гірничодобувна імперія. Статки Ахметова впали з приблизно 14 мільярдів доларів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну до менш ніж 6 мільярдів через рік, за даними Forbes. Тоді він подав позов проти Росії до Європейського суду з прав людини про відшкодування завданої шкоди. Незважаючи на фінансові втрати, Ахметов, як повідомляється, очікує постачання розкішної яхти вартістю 500 мільйонів доларів. Він також володіє розкішною французькою віллою та нерухомістю у Великобританії, включаючи дві квартири в Лондоні, куплені разом за 136,4 мільйона фунтів стерлінгів близько 13 років тому (на той час понад 210 мільйонів доларів); і має інвестиції в гірничодобувні активи США.

 

Витік Cyprus Confidential розкриває масштаби глобальних бізнес-холдингів Ахметова, включаючи прямі чи непрямі інтереси в 60 офшорних компаніях, переважно зареєстрованих на Кіпрі. Більшість компаній у мережі Ахметова пов’язані з System Capital Management Ltd. (SCM), корпоративним конгломератом, через який Ахметов має значний вплив на життєво важливі сектори української економіки. У липні 2021 року, як свідчать документи, Ахметов зобов’язався купити розкішний двоповерховий пентхаус за 87,5 мільйона фунтів стерлінгів (близько 122 мільйонів доларів) у Chelsea Barracks, Лондон, через Gelion Properties Ltd., підставну компанію на Британських Віргінських островах, якою він є. є бенефіціарним власником. (Значна ціна включала не лише пентхаус, а й кілька місць для паркування та додаткові комори.)

Електронний лист між співробітниками Cypcodirect і PwC на Кіпрі з позначками «ТЕРМІНОВО» та «КОНФІДЕНЦІЙНО» показує, що Gelion буде використано для купівлі пентхауса, щоб забезпечити «Конфіденційність» Ахметова, зберігши його ім’я в реєстрі публічної власності Великобританії. «Конфіденційність є основною метою покупки нерухомості Gelion», — пояснюється в електронному листі від співробітника PwC. Офіційні документи свідчать про те, що продаж відбувся наступного року. Файли також проливають світло на участь Ахметова у вугільній промисловості Росії після анексії Криму в 2014 році. У 2016 році енергетична фірма Ахметова ДТЕК передала право власності на низку вугільних шахт, які вона купила в південно-західній російській області Ростов чотири роки тому, кіпрській дочірній компанії Fabcell Ltd. ДТЕК також передав відповідальність за значну позику в розмірі близько 400 доларів США. мільйонів від Сбербанку, найбільшого державного банку Росії. У січні 2017 року Fabcell рекласифікувала свої дозволені акції на 7 999 звичайних акцій і одну золоту акцію. Золота акція була виділена Сбербанку, що дозволило банку отримати контроль над Fabcell у разі невиплати боргу.

 

У даних ICIJ фігурує шістдесят компаній, більшість із яких зареєстровані на Кіпрі. З них 58 також були звичайними клієнтами Cypcodirect і PwC.

 

У заяві ICIJ Ахметов сказав, що SCM Holdings Ltd., головна інвестиційна компанія групи SCM, є єдиною кіпрською фірмою, в якій він є «прямим акціонером», і що SCM складається з 500 юридичних осіб у багатьох юрисдикціях. Холдингова компанія ДТЕК зареєстрована в Нідерландах, йдеться в повідомленні. У заяві йдеться, що фінансування, надане Сбербанком та іншими кредиторами до російського вторгнення в 2014 році, було «стандартною практикою для українських позичальників».

Після вторгнення, йдеться в заяві, «ситуація кардинально змінилася», і ДТЕК намагався продати ростовські вугільні шахти. Після того, як не вдалося знайти покупця, право власності на шахти було передано Fabcell як спосіб «обмежити вплив [ДТЕК] на претензії Сбербанку як кредитора та прокласти шлях до виходу ДТЕК з інвестицій у Ростовські вугільні шахти». Заява не відповідала на запитання ICIJ щодо придбання лондонського пентхауса через Gelion. Ахметов відмовився коментувати “будь-які інвестиції чи операції, які могли або не відбулися, а також їхній статус”.

Переведено за допомогою:

Google Перекладач

Автор та власник статті :

International Consortium of Investigative Journalists

Посилання на статтю: https://www.icij.org/investigations/cyprus-confidential/oligarchs-offshore-clients/