Суддя Валентина Сімоненко, яка їздила до окупованого Криму, отримує довічне грошове утримання у 200 тис. грн на місяць.

Колишня суддя Верховного Суду України Валентина Сімоненко, яка подала у відставку у березні 2023 року, має російський паспорт та досі не вийшла з громадянства РФ. Водночас вона отримує від України 200 тис. щомісячного утримання, повідомили у понеділок, 9 жовтня, журналісти «Схем».

Відповідно до витягу з «Роспаспорту», який є у розпорядженні «Схем», суддя, коли ще мала прізвище Смірнова, стала громадянкою РФ 10 квітня 2003 року.

За даними розслідування, Валентина Сімоненко, коли ще мала прізвище Смірнова, отримала російське громадянство у 2003 році, йдеться у витягу «Роспаспорту». Зазначається, що російський паспорт може отримати особа, член подружжя якої або родич, або батьки мають російське громадянство.

Відповідно до витягу з «Роспаспорту», який є у розпорядженні «Схем», суддя, коли ще мала прізвище Смірнова, стала громадянкою РФ 10 квітня 2003 року.

«На момент отримання громадянства РФ Сімоненко вже працювала суддею в Апеляційному суді Севастополя у Криму. Станом на зараз паспорт Сімоненко значиться “недійсним у зв’язку зі спливом строку його дії”», – повідомили журналісти.

Російський паспорт Сімоненко видав орган внутрішніх справ у Ростовські області. За даними баз даних цього органу, станом на 2015 та 2017 року суддя була зареєстрована у цьому регіоні. «Це може свідчити про те, що Валентина Сімоненко не виходила з громадянства РФ, адже відповідно до указу президента Росії від 14 листопада 2002 року для цього необхідно подати документ про зняття з реєстраційного обліку за місцем проживання. Що суддя, відповідно до витоку з російських баз даних, вірогідно, не зробила», – йдеться у розслідуванні.

Валентина Сімоненко, суддя Верховного суду

У коментарі журналістам Валентина Сімоненко заперечила наявність російського громадянства, проте визнала, що регулярно їздила до Ростовської області, де проживала мати її чоловіка. Окрім того, суддя підтвердила, що отримує від України довічне грошове утримання у розмірі приблизно 200 тис. грн на місяць. Відтак, за рік Сімоненко отримує від держави приблизно 2,4 млн грн.

Журналісти зазначили, що у березні 2023 року Валентина Сімоненко подала у відставку. Попри те, що суддя їздила в окупований Крим та мала зв’язки з місцевою окупаційною владою, утримання Сімоненко все ж отримуватиме. Тобто, до жовтня суддя з російським громадянством могла отримати понад мільйон гривень довічного утримання.

Нагадаємо, у травні 2023 року «Схеми» виявили в батька нового заступника голови СБУ Сергія Наумюка паспорт Росії. Документ Анатолія Наумюка досі чинний, а батько заступника голови СБУ має робочий код платника податків РФ. Новообраний заступник голоси СБУ раніше повідомив, що в його батька та брата дійсно є російські паспорти, проте запевнив, що отримання цих паспортів було нібито вимушене. За словами Сергія Наумюка, його родичі вже начебто відмовилися від російських паспортів.

Відповідно до статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відставка судді може бути припинена у разі набуття суддею громадянства іншої держави. Це рішення приймає Вища рада правосуддя.

Схеми