На початку нового 2023 року Україну сколихнула ціла низка корупційних скандалів. Важко пригадати щось подібне (мається на увазі кількість та цинічність злочинів) за більш ніж 30 річну історію незалежної України.Буквально за декілька тижнів НАБУ та СБУ провели дуже багато обшуків та висунули велику кількість підозр. Дивним чином активізація роботи правоохоронних органів «співпала» з візитом до України аудиторів зі США, яким була поставлена задача перевірити використання грошей американських платників податків, особливо на тлі грандіозного корупційного скандалу у Міністерстві оборони України, який набув широкого розголосу не тільки у нас, а й за межами нашої країни.

 

(Повноважний Посол США в Україні Бріджит Брінк з інспекторами Державного департаменту, Міністерства оборони та Офісу генерального інспектора USAID.

(Повноважний Посол США в Україні Бріджит Брінк з інспекторами Державного департаменту, Міністерства оборони та Офісу генерального інспектора USAID.)

 

Нагадаємо про декілька найбільш резонансних корупційних скандалів:

  • Звільнення заступника міністра оборони В’ячеслава Шаповалова. Міністерство оборони уклало угоду на постачання харчів в армію на 2023 рік, де вартість деяких продуктів значно перевищувала ринкові ціни. Міністр оборони Резніков на початку заявив, що ніяких порушень нема, завищення цін на яйця – “технічна помилка”, через те, що Міноборони вимірює яйця у кілограмах, і погрозив залучити СБУ, щоб з’ясувати звідки у журналістів ціни.
  • Арешт першого заступника міністра громад та територій Василя Лозинського. НАБУ і САП викрило високопосадовця та інших членів організованої злочинної групи на одержанні 400 тисяч доларів за сприяння в укладанні договорів на закупівлю генераторів та іншого обладнання.
  • Звільнення заступника голови офісу президента Кирила Тимошенка. Тимошенко, куратор президентського проекту “Великого будівництва”, став відомим завдяки швидкому збагаченню після потрапляння у владу. Після низки скандалів Тимошенку довелось написати заяву про відставку.
  • Звільнення голови ОДА Дніпропетровської області Валентина Резніченка. Під час вторгнення фірма, оформлена на подругу Резніченка — фітнес-тренера, шляхом підкилимних рішень отримала рекордні суми фінансування з бюджету на будівництво магістралей у Дніпропетровській області. НАБУ відкрило справу та провело обшуки у Резніченка. Його захищав офіс президента, але скандал потушити не вдалось, і Резніченка нарешті було звільнено.
  • Таємне повернення незадекларованих грошей одному з керівників державної фірми “Прогрес”. Екс заступник міністра оборони, один з керівників державної компанії “Прогрес” Олександр Миронюк за часів міністра Андрія Тарана виявився причетним до укладання фіктивних угод на постачання бронежилетів, які не отримало міністерство оборони. Під час обшуку у нього вдома було знайдено близько одного мільйона доларів у різній валюті, які він раніше не вказував у декларації. Кошти арештували. Але Печерський суд таємно повернув гроші Миронюку під приводом, що нібито їх йому позичила сліпа (так вказано в довіреності) 86-річна пенсіонерка з Харкова. Жінка виявилась родичкою власника фірми, яка за часів правління Миронюка у Міноборони працювала з держкомпанією “Прогрес”, тобто опосередкований зв’язок очевидний. Збитки державі від афери з непоставленими бронежилетами ніхто не компенсував.
  • Арешт екс-гендиректора департаменту держзакупівель Міноборони Богдана Хмельницького. Його підозрюють у закупівлі майже 3 тисяч бронежилетів на понад 100 млн грн, які, за даними слідства, виявилися неякісними.
  • Звільнення заступника генерального прокурора Олексія Симоненка, який на тиждень на новий рік під час війни виїхав для відпочинку на курорт Марбелья.
  • Звільнення голів Запорізької ОДА Старуха, Сумської ОДА Живицького, та Херсонської ОДА Янушевича. Їхня діяльність багато часу викликала велику критику за некомпетентність та бездіяльність в оборонних питаннях. Але звільнили їх через зв’язки з Кирилом Тимошенком за компанію.

Крім того, НАБУ висунуло велику кількість підозр депутат та посадовцям у справах про недекларування або про внесення недостовірних відомостей до декларацій.

Не важко передбачити, як це все може позначитися на іміджі України в очах наших партнерів, особливо на тлі того, що деякі європейські та американські політики вже закликають припинити або суттєво зменшити допомогу Україні.

Тому не дивно, що країни G7 сподіваються на відновлення обов’язкового декларування статків посадовців, що допоможе запобігти корупції та зміцнити довіру громадян до влади. Петиція про відновлення електронного декларування зібрала необхідні 25 000 підписів за лічені дні. Осталося дочекатися реакції влади.

G7 сподіваються на відновлення обов’язкового декларування статків посадовців, що допоможе запобігти корупції та зміцнити довіру громадян до влади. Петиція про відновлення електронного декларування зібрала необхідні 25 000 підписів за лічені дні. Осталося дочекатися реакції влади.

Нагадаємо, що в листопаді 2022 року Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі на Bloomberg New Economy Forum заявив, що “Не буде ніякої корупції, її немає зараз, звичайно, тому що ми всі єдині. Багато корупціонерів поїхали разом зі своїми грошима, і ми робитимемо все, щоб вони залишилися там, де зараз перебувають”. Можна припустити, що корупціонери або повернулися, або влада підготувала їм гідну заміну.

Реагуючи на корупційні скандали Голова фракції «Слуги народу» у Верховній Раді України Давид Арахамія пообіцяв, що Мабутьцієї весни саджати будемо активно. Не виходить по-людськи, буде за законами воєнного часу”. Питання, що заважало це зробити раніше та чому влада реагує на скандали лише тоді, коли її представників ловлять “на гарячому”, мабуть, слід вважати риторичним.

Голова фракції «Слуги народу» у Верховній Раді України Давид Арахамія пообіцяв, що "Мабуть, цієї весни саджати будемо активно

Будемо слідкувати за розвитком події та подивимось чи посадять когось із фігурантів цих корупційних справ за ґрати, чи, можливо, їх просто «посадять» на інші посади, де вони зможуть продовжити свої титанічні зусилля по служінню народу України власному збагаченню.

Олексій Ангеловський