French far-right leader Marine Le Pen

Париж, 31 березня 2025 року – Французька політика сколихнула новина, яка може кардинально змінити розклад сил перед президентськими виборами 2027 року. Лідерку ультраправої партії “Національне об’єднання” Марін Ле Пен, відому своєю проросійською позицією, визнано винною у розкраданні коштів Європейського парламенту. Як повідомляє “Le Monde”, суд у Парижі засудив політикиню до чотирьох років ув’язнення, два з яких – умовно, а два – у вигляді домашнього арешту з електронним браслетом. Але найболючіший удар для Ле Пен – це негайна заборона балотуватися на будь-які виборні посади протягом п’яти років, що фактично виключає її з президентських перегонів 2027 року.

Справа, що коштувала Ле Пен політичного майбутнього, бере початок ще з 2015 року, коли анонімне джерело в Європарламенті повідомило про можливі зловживання. Звинувачення стосувалися фіктивного працевлаштування помічників, які, за даними слідства, працювали на партію Ле Пен, а не на європейські інституції, як це мало бути. Загальна сума розкрадання, за оцінками, склала 137 тисяч євро – кошти, які Ле Пен тепер зобов’язана повернути до бюджету ЄС. Але це не перший подібний інцидент: раніше її вже звинувачували у схожих махінаціях на суму 339 тисяч євро, і тоді суд також зобов’язав її відшкодувати кошти.

Судовий процес, який розпочався у вересні 2024 року, став справжнім випробуванням для Ле Пен та її соратників. У справі фігурували 24 співвідповідачі, включно з членами “Національного об’єднання”. Усі вони наполягали на своїй невинуватості, але суд визнав їх винними. Вирок набуває чинності негайно, хоча Ле Пен має право подати апеляцію. Проте, як зазначають експерти, шанси на швидке скасування рішення невеликі, адже Конституційна рада Франції нещодавно підтвердила законність подібних негайних покарань.

Цей вирок став справжньою сенсацією, адже Марін Ле Пен вважалася головною фавориткою на президентських виборах 2027 року. За даними останніх соціологічних опитувань, її рейтинг коливався між 34% і 37% – значно вище, ніж у її найближчих конкурентів. Її популярність зростала на тлі невдоволення політикою чинного президента Емманюеля Макрона, зокрема через суперечливі реформи та економічні виклики. Ле Пен вдалося дещо пом’якшити свій радикальний імідж, залучивши підтримку сільських виборців і робітничого класу, які бачили в ній альтернативу “елітарному” Макрону.

Проте вирок перекреслив її амбіції. Заборона на участь у виборах протягом п’яти років означає, що Ле Пен не зможе поборотися за президентське крісло у 2027 році – момент, який вона, ймовірно, вважала своїм зірковим часом. Її соратники вже назвали рішення суду “політичною розправою”. Жордан Барделла, офіційний лідер партії, заявив: “Сьогодні стратили французьку демократію”. Сама Ле Пен покинула залу суду ще до оголошення вироку, що лише підігріло спекуляції про її подальші кроки.

Марін Ле Пен давно асоціюється з проросійською позицією, що неодноразово викликало критику як у Франції, так і за її межами. Вона відкрито виступала проти санкцій щодо Росії після анексії Криму у 2014 році, а у 2017 році навіть відвідувала Володимира Путіна напередодні президентських виборів у Франції. Її партія, “Національне об’єднання”, також відома антиєвропейськими настроями та скептичним ставленням до військової підтримки України. У 2024 році, після позачергових парламентських виборів, де її партія здобула значну підтримку, Ле Пен та її соратник Жордан Барделла заявляли про намір “провести червоні лінії” у допомозі Україні, зокрема щодо постачання далекобійних ракет.

Ця позиція робила Ле Пен токсичною для багатьох європейських лідерів, але водночас привабливою для частини французького електорату, яка скептично ставиться до ЄС і НАТО. Тепер, коли її політична кар’єра опинилася під загрозою, виникає питання: чи зможе “Національне об’єднання” знайти нового лідера, здатного зберегти її вплив?

Вирок Марін Ле Пен може мати далекосяжні наслідки для політичного ландшафту Франції. З одного боку, її дискваліфікація відкриває двері для інших кандидатів, які, можливо, матимуть більше шансів об’єднати розколотий електорат. З іншого – її прихильники, а це мільйони виборців, можуть сприйняти рішення суду як атаку на їхні права, що лише підігріє протестні настрої.

Поки Ле Пен готується до апеляції, її опоненти вже святкують перемогу. Але чи остаточна ця поразка? У політиці, як і в житті, дива трапляються. І хоча сьогодні Марін Ле Пен здається остаточно відстороненою від великої гри, її ім’я ще може повернутися на перші шпальти газет. А поки Франція готується до нових політичних баталій, питання залишається відкритим: хто стане наступним лідером ультраправих і чи зможе він повторити успіх Ле Пен?