ТЦК та СП

Негайні зміни в ТЦК: чи почули народні обранці вимоги суспільства?

Впродовж багатьох місяців українське суспільство вимагає рішучих змін у діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), відомих своїми систематичними порушеннями прав людини. Нарешті, здається, голос людей дійшов до Верховної Ради. Заступниця від фракції “Слуга народу” Юлія Яцик заявила про плани розформувати ТЦК і створити замість них понад 10 нових бригад. Проте питання залишається: чи ця реформа не обернеться черговою формальністю?

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський не приховує невдоволення, на фронті не вистачає військових, але в тилу перебувають цілі команди військовослужбовців, які замість воєнних дій займаються “полюванням” на чоловіків, бусіфікацію, далеких від армійської служби чоловіків яким вже за 50 років та які мають безліч хронічних хвороб.

Важливо відзначити, що громадськість вже давно закликає до розформування ТЦК та СП, які часто дискредитують саму ідею військової служби. Масштабні порушення, свавілля та неповага до прав людей зробили ці установи символами бюрократичного хаосу. Юлія Яцик заявила, що депутатська слідча комісія (ТСК) Верховної Ради пропонує докорінні зміни: створення нових рекрутингових центрів замість ТЦК, а самих військовослужбовців, що працюють там, планують направляти у зону бойових дій.

Також у Міноборони вже працюють над створенням нової системи набору військових, ідею якої зокрема підтримують багато військових експертів. Рекрутингові центри повинні стати альтернативою “викраданням” чоловіків серед білого дня, які здобули народну назву “бусіфікації” — ганебної практики, яка йде всупереч із правовими та етичними нормами.

Приклад роботи ТЦК та СП в змові з лікарями ВЛК. “Лікарі ВЛК мають вказівку — визнавати всіх придатними. Вони самі говорять про це”, — народна депутатка та голова ТСК ВР з проблем військових Анна Скороход.

Незважаючи на позитивні обіцянки та конкретні плани реформи ТЦК, сумніви залишаються. Але слід зазначити, що і рекрутингові центри дійсно ефективно працюють та значно змінюють ситуацію навколо мобілізації. Якщо таких змін не буде і обіцянки депутатів залишаться тільки на папері, то армія продовжить втрачати цінні кадри та суспільну довіру.

Головне питання — чи влада зможе розформувати дискредитоване ТЦК та СП.  Громадськість вимагає ефективного підходу до комплектування армії, захисту прав громадян і реформ, що дійсно зможуть зупинити свавілля.