Спробуйте уявити: що можна придбати за 1 гривню у сучасному Києві? Можливо, хіба жуйку або пакетик солі. Справді, здається, що це занадто мала сума для будь-якої значущої покупки. Але що, якщо я скажу вам, що за 1 гривню можна отримати… престижну нерухомість у самому центрі столиці? Більше того, елітну офісну будівлю, яку можна здати в оренду за пристойну суму. Це схоже на фантастику? А для певного кола обраних осіб, які вміють грати на особливих правилах, – це не фантастика, а реальність.
Як виявилося, деякі вмілі гравці з легкістю реалізують таку “диво-угоду”. Такою чарівною “одногривневою” операцією володіє Максим Гаєвий – директор комунального підприємства (КП) “Київська обласна сільськогосподарська брокерсько-комерційна фірма “Обрій”. І, як не дивно, ця фірма, на папері маючи мільйонні обороти, приносить регулярний прибуток. Проте не бюджету міста, як того логічно було б очікувати від діяльності комунального підприємства, а скоріш за все – самому пану Гаєвому та його “соратникам”.
За документами, КП “Обрій” позиціонує себе як “брокерсько-комерційна” фірма, що займається сільським господарством. Підприємство повинне б бути економічним “локомотивом” у своєму секторі – допомагати в розвитку сільськогосподарських ініціатив, забезпечувати роботою тисячі людей та приносити користь столичному бюджету. Та все ж, основний ресурс підприємства – елітна нерухомість, і, як виявилося, з неї власник отримує мільйони у кишеню. Секрет успіху – буквально символічна ціна за об’єкти, які потім приносять астрономічний дохід від оренди.
Ця схема виглядає особливо вигідною для обраних ділків: однією рукою вони беруть майно за символічні суми, а іншою – отримують значні прибутки. Проте найцікавіше, що все це відбувається в обхід інтересів громади і при фактичній бездіяльності місцевої влади.
Максим Гаєвий – той самий “чарівник”, під управлінням якого КП “Обрій” перетворилося на прибуткову машину. В офіційних джерелах Гаєвий значиться як керівник скромного, проте досить активного підприємства. І хоч формально його завданням є розвиток інфраструктури та підтримка сільськогосподарських проєктів, фактично ж фірма займається операціями з нерухомістю, віддаленою від сільського господарства. Це виглядає як зухвале порушення довіри та закону, проте важелі впливу залишаються поза досяжністю контролюючих органів.
“Обрій” уже давно викликає підозри через свою діяльність. Фактично, воно лише імітує роботу на папері, а реально працює зовсім в іншому напрямі. Ця ситуація породжує закономірне питання: чому і як подібні схеми взагалі можливі? Хіба не призначено комунальні підприємства для служіння інтересам громадськості? Та в реальності, маючи юридичні та адміністративні лазівки, підприємства на зразок “Обрію” перетворюються на інструменти особистого збагачення.
Громадські активісти та журналісти, які досліджують діяльність Гаєвого, неодноразово звертали увагу на підозрілі операції з нерухомістю. За наявною інформацією, підприємство під його керівництвом не просто “працює” для вигляду, але й активно використовує власні приміщення для орендного бізнесу. Однак отримані від оренди доходи не повертаються у бюджет, натомість, здається, потрапляють у кишені окремих осіб.
Подробиці в ексклюзивному розслідуванні від Хапуга.UA
Що має робити держава у випадку таких зловживань? Чи повинні громади відстоювати свої права і, як мінімум, вимагати належної перевірки діяльності комунальних підприємств? Адже, як ми бачимо, непоодинокі приклади зловживань показують системну проблему: подібні угоди залишаються без контролю та покарання. Тож, коли за 1 гривню обрані особи отримують мільйонні прибутки, питання не лише в економічній несправедливості, але й у кризі довіри до системи.
Ситуація з КП “Обрій” – це не лише розповідь про окремого чиновника, а й частина набагато ширшої картини. Чи зміниться вона? Це питання, яке залишається відкритим для громадян, які повинні вимагати прозорості та відповідальності від своїх обраних представників.