Shrinking press freedom in Ukraine: urgent need to implement a roadmap for the right to information

Кілька місяців поспіль посилюється тиск на незалежні медіа в Україні. “Репортери без кордонів” (RSF) закликають українську владу виконати рекомендації своєї дорожньої карти, представленої рік тому, щоб захистити незалежну журналістику і право на інформацію в країні.

Стеження, погрози мобілізації в армію, посилення контролю з боку влади… Політичний тиск і перешкоди на українські медіа зростають. З початку 2024 року щонайменше п’ять журналістів зазнали стеження або погроз через публікації про корупцію.

Стало відомо про випадок політичного втручання: 24 травня директором Національного інформаційного агентства “Укрінформ” було призначено військового представника, а 29 травня було виявлено внутрішню цензуру − серед співробітників був поширений список заборонених гостей. Відтепер, згідно з військовим указом, оприлюдненим у ЗМІ 12 червня, цитати та інтерв’ю з представниками збройних сил мають надсилатися до Центру стратегічних військових комунікацій за три дні до публікації. Крім стримуючого фактору, такий термін перевірки обмежує висвітлення війни в реальному часі.

“Тиск, погрози та втручання мають припинитися. Незважаючи на захоплюючу стійкість після російського вторгнення 24 лютого 2022 року, український медіаландшафт залишається крихким.

Дорожня карта свободи преси, представлена RSF українській владі на початку червня, містить найважливіші пріоритети для захисту незалежної журналістики та права на інформацію в країні. Ми закликаємо владу невідкладно виконати ці рекомендації”.

Жанна Кавельє

Керівниця відділу RSF у Східній Європі та Центральній Азії Кілька місяців поспіль українські журналісти заявляють про згортання свободи преси в країні. Наталія Лігачова, головний редактор інтернет-видання “Детектор медіа”, забила на сполох під час конференції про роль медіа в демократії, організованій у Києві 6 червня RSF, їхнім українським партнером Інститутом масової інформації (ІМІ) та Представництвом Європейського Союзу в Україні: “Ми не є ворогами влади. […] Ми разом з владою, але ми відповідальні партнери. А відповідальний партнер завжди каже правду”.

Дедалі більше справ

Зіткнувшись з погрозою вбивством, що з’явилася в інтернеті після публікації в травні розслідування про бізнесмена, Михайло Ткач, журналіст-розслідувач незалежного видання “Українська правда”, вже має десяток справ, порушених судами за тиск, пов’язаний з його роботою. Однак розслідування його справи та справ кількох інших журналістів, опитаних RSF, залишаються в глухому куті. Інший журналіст-розслідувач, Юрій Ніколов, якому в січні люди в балаклавах погрожували відправити на службу в українську армію через одне з його розслідувань для антикорупційного видання “Наші гроші”, повідомив 30 травня, що його справу було перекваліфіковано судом з “перешкоджання журналістській діяльності” на “хуліганство”.

 

Зміцнення українського медіаландшафту

З нагоди візиту делегації RSF до Києва з 4 по 7 червня організація передала українській владі свою дорожню карту, яку вже презентувала в травні 2023 року, закликавши владу до її невідкладного виконання, щоб гарантувати плюралістичний та незалежний медіапростір. Вона містить сім конкретних і детальних рекомендацій щодо:

Боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів;

● Притягнення до відповідальності осіб, причетних до пропаганди, що підбурює до воєнних злочинів;

● Сприяння плюралізму та незалежності медіа;

● Припинення неправомірних обмежень або дискримінації у висвітленні війни;

● Забезпечення фінансування журналістики;

● Сприяння якісній журналістиці через Ініціативу журналістської довіри;

● Приєднання до Міжнародного партнерства за інформацію та демократію.

Україна посідає 61 місце зі 180 країн у Світовому індексі свободи преси RSF за 2024 рік

Переклад статті: Згортання_свободи_преси_в_Україні

Оригінал статті: Shrinking press freedom in Ukraine: urgent need to implement a roadmap for the right to information