Court of Zelensky rocked by aide’s ‘thirst for power’ Senior officials in Ukraine are increasingly alarmed at the president’s reliance on Andriy ­Yermak, his chief of staff

 

На авіабазі НАТО в Бельгії президент Зеленський відзначив своє найбільше досягнення, привітавши п’ятьох нових українських пілотів F-16. Минулого тижня над його плечем, старанно позиціонуючи камери, з’явився чоловік, який є його найбільшою вадою.

Коли перший президентський термін Зеленського наближався до кінця, високопоставлені урядовці, військові, правоохоронці та дипломатичні джерела, багато з яких побажали залишитися анонімними, висловили занепокоєння з приводу його зростаючої залежності від Андрія Єрмака, керівника його штабу, якого звинувачують у накопиченні особистої влади та узурпація демократичних процесів.

З моменту запровадження воєнного стану у 2022 році, який дозволяє Зеленському залишатися на посаді до кінця війни, авторитет Єрмака перевищив авторитет усіх обранців України, окрім президента. Деякі джерела дійшли до того, що в серії інтерв’ю називали його «фактичним главою держави» або «віце-президентом України».

Єрмака звинуватили у звільненні віце-прем'єра Олександра Кубракова минулого місяця

Дипломатичні джерела скаржилися, що він повністю контролює доступ до президента, а посли G7, які сподівалися на аудієнцію, були представлені Єрмаку.

Офіс президента відкинув критику як «пропагандистські атаки», наполягаючи на тому, що Зеленський регулярно зустрічався з послами, але часто перебував за межами країни або мав більш актуальні зобов’язання. Адміністрація стверджує, що критика походить від прямого, але ефективного стилю управління Єрмака, вказуючи на його успіх в ініціативах, які включають залучення міжнародних партнерів до мирного саміту в Швейцарії наступного тижня.

«У цій роботі важко з усіма залишатися друзями», — сказав речник офісу Зеленського. «Але всі ключові рішення приймає президент Зеленський».

Тим часом військові чиновники звинуватили 52-річного Єрмака в тому, що він утримував генерала Валерія Залужного подалі від президента та зрештою організував його звільнення з поста голови збройних сил у лютому. Єрмак, стверджують вони, вважав Залужного конкурентом своєї влади.

«Ті, хто в уніформі, рідко задоволені політичними рішеннями», – сказала речниця президента. «Валерій Залужний не був звільнений, його призначено послом у Великій Британії, що свідчить про високу довіру».

Кажуть, що Зеленський все більше покладається на Єрмака, правоцентрист

Вона додала, що вся діяльність Офісу президента під час воєнного стану підпорядковується особливим протоколам безпеки, тому Єрмак має легітимну роль у штабі головнокомандувача та Раді національної безпеки і оборони відповідно до своїх конституційних повноважень.

Інсайдери уряду також звинуватили Єрмака у звільненні віце-прем’єр-міністра Олександра Кубракова минулого місяця після того, як він повідомив про намагання депутатів від партії Зеленського підкупити його.

Як генерал, так і віце-прем’єр-міністр, який відповідав за інфраструктуру України, користувалися широкою повагою за їх чесність, компетентність і незалежність.

Зростає занепокоєння, що Зеленський все більше покладається на жменьку підлабузницьких домашніх голосів, страх стає ще гострішим, оскільки кількість чиновників, які мають прямий доступ до президента, зменшується, а команда Єрмака зростає.

У Зеленського сказали «переконатись, що боротьба з корупцією продовжується вдома так само, як триває боротьба з агресією Росії на передовій».

«Я був серед приблизно п’яти людей, які мали прямий доступ до президента, це коло радників було вкрай обмеженим», – сказав колишній радник Зеленського з економіки Олег Устенко, якого у березні звільнили без пояснення причин. «Тоді, мабуть, кілька десятків, які консультують керівника штабу Єрмака. Крім тих, хто займається дрібницями, всі підпорядковуються голові офісу, а в нього є кілька заступників».

Політичне виживання двох із цих депутатів, Олега Татарова та Кирила Тимошенка, нині ключового радника міністра оборони Рустема Умерова, обурило антикорупційні органи , які вказують на повідомлення про їхню ймовірну причетність до хабарницьких скандалів.

«Незважаючи на всі прохання міжнародних партнерів, Татаров досі керує реформою правоохоронних органів, що є божевіллям», – заявила виконавчий директор Центру протидії корупції Дар’я Каленюк.

Вона зазначила, що Татарова розслідували за хабарництво, додавши: «Офіс президента замість того, щоб звільнити його, доручив новим прокурорам взятися за його справу, і вони її закрили».

За словами високопоставленого чиновника правоохоронних органів, Єрмак використовує Татарова для забезпечення лояльності з боку офіцерів кримінальної юстиції. «Він надзвичайно ефективний, він знає систему та людей у ​​ній», — сказав чиновник. «Він не має моральних обмежень і вміє накопичувати гроші».

Татаров заперечує звинувачення, а також нещодавні звинувачення у хабарництві, висунуті колишнім начальником будівництва. Він ніколи не був засуджений за злочини.

Корупція все більше стає джерелом суперечок між Білим домом і Києвом. Держсекретар США Ентоні Блінкен під час свого візиту в Україну минулого місяця заявив , що Київ має «переконатись, що боротьба з корупцією продовжується вдома так само, як триває боротьба з агресією Росії на передовій».